89
23683

Повече от 15 веган бургера за под 10 лева е напълно постижимо и много вкусно. Да живеят картофите и просото!

Писнало ми е да ме питат дали е скъпо да си веган. Дори хора, които продават зеленчуци, питат това. Писнало ми е, защото веганизмът масово се вижда като елитистко движение. Важно е да не се превръща в такова и да пазим веганизма достъпен за всички. Нека се борим за това one burger at a time.

Не, не е скъпо. Веган палачинките  са под 5 лева, а ако ядковото мляко е домашно, нещата стават още по-евтини. А има ориз, картофи и какви ли не други сезонни зеленчуци и плдове.

Освен това ми е писнало да ям и разпадащи се веган бургери. Доста е тъпо и разваля удоволствието дори и от най-вкусните такива. Така се родиха и неразпадащите се веган бургери за почти без пари. Ето какво ви е нужно за тях:

Продукти за веган бургери с просо и картофи

  • 1 кг картофи
  • 1 чаша просо
  • 1 чушка
  • 1 глава лук
  • 3 супени лъжици ленено семе
  • Пресен кориандър
  • 2 чаени лъжици кимион
  • 1 чаена лъжица червен пипер

Продукти за евтини веган бургери с просо и картофи

Вместо червен пипер, реших да направя бургерите леко люти и сложих две супени лъжици от любимия ми микс от подправки– cajun. Ако знаете къде в България има такъв микс, моля пуснете коментар долу.

Приготвяне

Евтини веган бургери с просо и картофи

  1. Варим просото в две чаши вода на слаб до среден огън и разбъркваме често.
  2. Лененото семе се смила. Тук дори и хаванче би свършило работа, кафемелачката не е задължителна.
  3. Варим картофите цели, а докато ги белим, накисваме смляното ленено семе в 4-5 супени лъжици гореща вода.
  4. Режем чушката и лука на дребни кубчета. Наситняваме и пресния кориандър.
  5. В голяма купа натрошаваме обелените и сварени картофи. Целта ни е да станат на малки парченца, а не на пюре, за да постигнем добра текстура на бургера.
  6. В купата добавяме всичко останало и омесваме.
  7. По желание овкусяваме със сол.
  8. Оформяме кюфтенца високи 2-3см и широки колкото питките ни.
  9. Печем без мазнина на тиган на среден до силен огън и обръщаме през 2 минути. Моите ги обръщам по 3-4 пъти, за да станат леко хрупкави.
Веган бургерите са безглутенови и са подходящи за хора с алергия към глутена.

Рецептата е безглутенова и ако имате глутенова алергия, просто пропуснете питките или заменете с безглутенови такива.

10 лева са предостатъчни за всички продукти, а резултатът вкъщи беше 16 или 17 вкусни веган бургера, които нападнахме веднага след снимките.

Просото и картофите формират приятна неравномерна консистенция, а леко лютивия вкус от cajun допълва характера на бургерите. Сервирам ги с веган крема сирене или горчица и кетчуп, като тук киселите краставички са почти задължителни.

Имате ли любим микс от подправки? Споделете в коментарите.

Джордж
Автор

Основател на Fork Fork Fork. Бананите и фурмите сънуват кошмари с Джордж. Колоезденето, фотографията и глупавите шеги са му страст.

Покажи любов!

Харесай
89

Сподели с приятели!

12 коментара

Ани

Еее ама тея МакДоналд-ски питки… :DСупер рецепта 🙂

Джордж

Много ясно! Ще си заклеймим нещата обратно!

Ани

Аз давам предложение за тези,обладани от перфекционизма всичко да ни е пълнозърнесто,полезничко,цветничко,веганско – пълнозърнести питчици 🙂 . Като ще се дебелее, да е качествено !

Джордж

Благодаря, Ани 🙂 От известно време с Иван искаме да направим и домашни питки. Аз вече имам идея как да ги оформя, но мислим как да ги направим пухкави. Успеем ли, рецептата ще се появи тук много бързо 😉

Боян

Аз си правя ето тези: https://www.youtube.com/watch?v=TALxg4OLNN4

Момчил

Chilli hills предлагат Cajun, би трябвало да има в магазина на Laila.bg. Най-вероятно има и в бахарат до Влайкова. Съвет от мене може да пробваш с пушен червен пипер, както класическия, така и лютивите сушени и пресни пушени флейки от арабите на Симеон

Елица Досева

Любими подправки: къро, куркума, кимион и всочко източно

Саркис Саркисян

Голям фен съм на всякакви веган бургери.Особенно ако са нахутени , но мисълта ми е за питките.Някой успявал ли е да направи пълнозърнести хлебчета наподобяващи готовите.

Милена

виждам,че използвате ленено семе в доста рецепти с последваща топлинна обработка. Предвид това,че лененото олио не трябва да се загрява,не е ли аналогично и за семената? Имате ли някаква информация по тази тема?

Джордж

Благодаря ти за коментара, Милена! Проблемът с лененото олио наистина го има и е сериозен.

Въпросното олио наистина не трябва да преминава през каквато и да е термична преработка, защото става граниво- нанася щети на клетъчно ниво и е най-вече опасно за липидните мембрани.

Това е чест проблем на екстрахираните мазнини и една от причините да ги избягвам. За щастие, мазнините в цели продукти често не са толкова (или въообще) опасни след термична обработка. Тук има цитирани изследвания точно за това как се справя лененото семе с печене.

Теодора Маринова

Смятам да пробвам със сладки картофи тази вечер. Би трябвало да се получи нали?

Джордж

Не виждам защо не 🙂 Върти ми се още една рецепта за бургери в главата и тя ще е със сладки картофи. Скоро ще ги наснимам и я качвам!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.